"Čo ste urobili, keď ste boli vo vláde?!"

Mnohí ľudia často hádžu politikov do jedného vreca. Daniel Lipšic však k prázdnym tárajom nepatrí. Prinášame zoznam konkrétnych činov D. Lipšica, či M. Klimeka, z čias, keď boli súčasťou výkonnej moci.

1. Superurýchlenie zakladania obchodných spoločností a verejný obchodný register

Daniel Lipšic stál v roku 2003 za, až neuveriteľným, zefektívnením práce Obchodného registra a jeho zverejnením na internete. Pamätáte si ešte zakladanie obchodných spoločností trvajúce niekoľko mesiacov a komplikovanosť preverovaní, kto stojí za akou firmou? Dnes vieme po pár klikoch zistiť, kto stojí za štátnou zákazkou a s kým je spojený. A podnikatelia už nemusia pre zmeny v Obchodnom registri nosiť na súdy „všimné“ (áno, to sa naozaj dialo).

2. Lipšicova zásada „trikrát a dosť" znížila počet násilných trestných činov o polovicu

Lipšic inicioval zmenu legislatívy podporujúcej pre niekoho kontroverznú zásadu vysokých trestov pre páchateľov viac ako dvoch trestných  činov. V tejto zmene išlo o to, aby recidivisti, ktorí boli vo väzení 10,12, 5 krát vymizli z našich ulíc, keďže je zrejmé, že tresty pre nich nemajú nápravný účinok. Aj vďaka prijatiu novely sa znížili násilné trestné činy o polovicu. Kým v roku 2002 ich bolo 15 020, v 2010 ich bolo už len 7 532.

3. D. Lipšic vytvoril špeciálny súd a obhájil jeho existenciu 

Už len samotný sizyfovský boj proti bláznovi Harabinovi na čele Najvyššieho súdu stojí za ocenenie. Lipšic bol rozhodujúcim momentom, keď aj Fico musel skloniť hlavu a napriek rozhodnutiu Ústavného sudu, musel zachraňovať Špeciálny súd na boj proti korupcii a organizovanému zločinu. Tento sú má tiež zabrániť prípadným väzbám mafie na miestnych sudcov. Samozrejme, v oblasti politickej korupcie nás čaká ešte veľmi dlhá cesta...

4. D. Lipšic a jeho tím našli spôsob, ako dostať predstaviteľov podsvetia za mreže

Všetci o tom roky hovorili. Za Lipšica sa naozaj zatýkalo. Juraj Ondrejčák alias Piťo s jeho kumpánmi, či bývalý šéf bratislavského podsvetia Libor Jakšík a ďalších sedem členov jeho skupiny asi Daniela Lipšica na kandidátnej listine OĽANO-NOVA krúžkovať nebudú.

5. Rozumná práca s dopravnou políciou  - policajti sa nesmú skrývať za bučkami

Nemôžme nespomenúť Danielovu snahu nerobiť z pokút ďalšiu daň, ale pokutovať a hľadať neporiadnych vodičov tam, kde sa tým môžu zachrániť ľudské životy. Výsledok sa dostavil - rozdalo sa menej pokút a cesty boli bezpečnejšie. „Policajti, ktorí budú robiť kontroly cestnej premávky, budú vždy robiť túto činnosť tak, aby boli viditeľní, aby bolo zjavné, že merajú rýchlosť a kontrolujú plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky. Tieto činnosti budú vykonávať vždy len na tých miestach, ktoré vyhodnotené ako rizikové miesta, miesta častých dopravných nehôd, miesta, kde sa vo zvýšenej miere a frekvencii pohybujú deti, chodci, dôchodcovia alebo osoby, ktoré majú sťažený pohyb,“ vyhlásil vtedy Lipšicov policajný prezident Spišiak. Samozrejme, Kaliňákove ministerstvo sa už toho nedrží.

6. Úspešný boj s byrokraciou - o 1 400 úradníkov menej

Daniel Lipšic a jeho kolega z Ministerstva vnútra SR Marcel Klimek v rokoch 2010-2011 zrušili 1400 úradníckych miest na MV SR. Všimol si to niekto? Chýbajú niekomu?