Aj v opozícii sa dajú otvoriť zásadné témy, ktoré zastavia rozkrádačky a ušetria peniaze občanov. Alebo minimálne otvoria oči voličov pred ďalšími voľbami. Štyri roky Novy v opozícii sú toho dôkazom.

Prinášame vám výber tých najvýznamnejších prípadov, na ktoré sme upozornili:

Kauza PPC - NOVA zachránila 405 miliónov

 

V decembri 2012 sa hnutiu NOVA podarilo dosiahnuť stiahnutie vládnej novely zákona o obnoviteľných zdrojoch. Jej schválenie v parlamente by znamenalo 27 miliónov eur ročne na 15 rokov z našich peňazí pre bratislavský Paroplynový cyklus vlastnený finančnou skupinou Penta.

Prečítajte si viac o kauze na Teraz.sk

Kauza SPP - Dokázali sme, že oligarchovia riadia vládu

 

Premiér Fico čelil po prvý krát odvolávaniu v Národnej rade SR po zistení hnutia NOVA, že vládny materiál o nevýhodnom odpredaji najlukratívnejšej časti SPP vznikol na počítači J&T. Aj za týmto odhalením stál podpredseda NOVA Marcel Klimek.

Prečítajte si viac o kauze na Topky.sk

Milióny zo sanitiek - Širokého kšeft odhalený Klimekom z Novy

 

V čase, keď Váhostav stál na pokraji krachu, hnutie NOVA odhalilo ďalši zdroj štátnych peňazí impéria Juraja Širokého. Ide o prevádzkovanie sanitiek dánskej firmy FALCK. K podielu v ňom sa dostali Širokého novozélandské schránkové firmy v čase, keď štát rozhodoval o predlžovaní licencie pre Dánov. Po predaji podielu bola licencia predlžená a odvtedy sa zisk delí medzi Dánmi a "Novozélanďanmi".

Prečítajte si viac o kauze na Denníku N

Odhalili sme účtovné triky v Dôvere

 

Hnutie NOVA stálo aj za odhalením zvláštnych účtovných operácií, ktorých výsledkom bolo, že akcionári poisťovne Dôvera (PENTA) si vytiahli 400 miliónov eur fiktívny zisk a navyše sa vyhli daňovej povinnosti vo výške 80 miliónov eur.

Prečítajte si viac o kauze na Teraz.sk

Nevýhodné mýto - NOVA dokázala, že je to krádež

 

Jednoduchý prepočet hnutia NOVA ukázal, že hoci po zavedení elektronického mýta zaplatia kamionisti trikrát toľko, ako pred ním, zisk štátu zostáva rovnaký, ako v čase nálepiek. 100-miliónov eur zo zisku si totiž odnesú netransparentne vybratí prevádzkovatelia mýta (cyperské schránkové firmy s prepojením na finančnú skupinu J&T).

Prečítajte si viac o kauze na Webnoviny.sk

Nezaslúžená štátna pomoc a investor si napísal uznesenie vlády sám!

 

Vláda R. Fica sa rozhodla pomôcť pri výstavbe nového hotela a akvaparku na okraji Bratislavy, pretože investícia spĺňa zákonom stanovenú hranicu 100-miliónov eur potrebnú na štátnu podporu. Hnutie NOVA však vypočítalo, že ide o umelo nafúknutý odhad a skutočná hodnota investície je nižšia o dve tretiny. Navyše vládny materiál aj v tomto prípade vznikol na počítači investora.

Prečítajte si viac o kauze na blog.sme.sk

Čudná privatizácia Telekomu - NOVA odhalila konfilkt záujmov

 

Jednu z piatich najlukratívnejších privatizácií na Slovensku (akcie v hodnote cca 1 miliardy eur) od začiatku sprevádzali podozrenia. Ficova vláda sa rozhodla vybrať privatizačného poradcu bez súťaže. Hnutie NOVA pritom odhalilo niekoľko konfliktov záujmov: 1. poradenská firma J.P. Morgan a nemecký majiteľ (Deutsche Telekom) roky spolupracujú; 2. v komisii na výber poradcu boli podriadení vtedajšieho štátneho tajomníka V. Hudáka, ktorý bol viceprezidentom J.P. Morgan.

Prečítajte si viac o kauze na blog.sme.sk

Nedali sme vydýchnuť hanbe slovenského súdnictva Štefanovi Harabinovi

 

Pôjdeš do basy, ty hajzel.“ Toto sľubil predsedovi Novy v roku 2008 vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin. Dôvodom bol prepis Harabinovho telefonického rozhovoru s hlavou albánskej drogovej mafie Sadikim, ktorý Daniel Lipšic predložil v parlamente. NOVA sa pričinila nielen o odhaľovanie Harabinovych prešľapov, ale aj o jeho nezvolenie späť na post predsedu Najvyššieho súdu.

Pár dôvodov prečo bol Harabin hanbou slovenských súdov nájdete na hnonline.sk.


Okrem poukazovania na prešľapy sa NOVA snažila prinášať KONŠTRUKTÍVNE NÁVRHY v prospech bežných ľudí, či pre väčšiu transparentnosť pri nakladaní s peniazmi z verejných zdrojov. Niektoré návrhy Smer zamietol, ale boli aj také, ktoré si odkopíroval a vydával za svoje. Toto výber zákonov, ktoré predkladali naši poslanci D. Lipšic a J. Žitňanská v tomto volebnom období:

Presadili sme ochranu oznamovateľov korupcie

 

Poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic predložili ako prví v tomto volebnom období zákon na ochranu oznamovateľov korupcie. Návrh počítal s finančnou odmenou pre tzv. "whistleblowerov" a s ich ochranou napr. pred prepustením zo zamestnania. Tento návrh pripravoval Daniel Lipšic ešte ako minister vnútra. Smer ho najprv zamietol, neskôr ho však predložil minister Kaliňák a parlament ho prijal.

Prečítajte si o návrhu viac na SME.sk

NOVA navrhla čistejšie financovanie politických strán

 

Vylúčiť sponzorovanie strán cez "igelitové dary" mala za cieľ novela zákona o financovaní politických strán. Hnutie NOVA v nej navrhlo vylúčiť hotovostné platby. Strany by mohli prijať peniaze len bankovým prevodom.

Prečítajte si o návrhu viac na Webnoviny.sk

Máme pripravené zákony na podporu mladých rodín

 

Podporiť mladé rodiny v oblasti zdravotnej starostlivosti, bývania či starostlivosti o dieťa bol cieľom tzv. Balíčka pre mladé rodiny. Konkrétne opatrenia, ktoré v ňom NOVA navrhla:
- Plne hradené vyšetrenie chorého dieťaťa v domácom prostredí
- Skrátenie čakacích lehôt max. na 3 mesiace pri operáciách detí
- Zrýchlenie postupu pri vybavovaní liečby dieťaťa v zahraničí
- Zavedenie finančnej náhrady alebo tzv. "detských skupín" ak pre dieťa nie je miesto v škôlke
- Umožnenie práce na dohodu pre poberateľov rodičovského príspevku bez platenia odvodov

Prečítajte si o návrhu viac na Topky.sk

Bojujeme za ťažko zdravotne postihnutých

 

V čase, keď "sociálna" vláda navrhla znížiť príspevok pre rodičov, ktorých ťažko zdravotne postihnuté deti navštevujú školské zariadenie viac ako 20 hodín týždenne, predložili poslanci hnutia NOVA do Národnej rady SR protinávrh na zachovanie pôvodného stavu. Štátna podpora bola dlhodobo podfinancovaná a ďalšie škrty by ešte viac sťažili situáciu dotknutých rodín.

Prečítajte si o návrhu viac na Topky.sk

Chceme chrániť zdravotníckych pracovníkov

 

Poslanci Jana Žitňanská a Daniel Lipšic navrhli posilniť ochranu zdravotníckych pracovníkov tak, aby počas poskytovania zdravotnej starostlivosti mali štatút tzv. chránenej osoby podľa trestného zákona. Vďaka tejto zmene by mohli byť chránení pred agresívnymi útokmi v zmysle Trestného zákona.

Prečítajte si o návrhu viac na Pravda.sk

NOVA dlhodobo presadzuje jeden plat pre verejných funkcionárov

 

Hnutie NOVA je pôvodným autorom návrhu, ktorý mal verejným "multifunkcionárom" zaviesť princíp jeden plat stačí. Aj tento návrh si neskôr odkopíroval a schválil Smer vo vlastnej podobe.

Prečítajte si o návrhu viac na Teraz.sk

Podporujeme previerky pre sudcov

 

Novelou zákona o sudcoch chcel Daniel Lipšic zaviesť pravidelné povinné bezpečnostné previerky pre sudcov, ktorí boli vymenovaní po 1. júli 2014. Vďaka tomuto opatreniu sa mohlo súdnictvo postupne očistiť od skorumpovaných a vydierateľných sudcov, ktorí kazia meno slovenskej justícii.

Prečítajte si o návrhu viac na Pluska.sk

Bojujeme za návrat k rovnej dani

 

Návrat k rovnej dani vďaka špeciálnemu odvodu pre regulované subjekty (energetické monopoly, prevádzkovateľ elektronického mýta a pod.) mala priniesť novela zákona o osobitnom odvode z podnikania. Štát mohol vďaka nej vybrať až 189 miliónov eur, ktoré by mohol využiť na zníženie daní.

Prečítajte si o návrhu viac na Zoznam.sk

Chceme riadne zníženie cien elektriny - dnes sú jedny z najvyšších

 

Hnutie NOVA navrhlo znížiť časť poplatkov za elektrickú energiu, ktorá nedôvodne zvyšuje náklady firiem a domácností. Podľa nášho návrhu by tieto poplatky nesmeli byť vyššie, ako je priemer v Európskej únii. V súčasnosti totiž patria k najvyšším v EÚ. Bol to jeden z dôvodov, prečo VSŽ hrozili odchodom zo Slovenska.

Prečítajte si o návrhu viac na NOVA.sk