Píše sa rok 2006. Voľby vyhráva Smer a hľadá si koaličného partnera. Mnohí kritici sa odrazu chcú kamarátiť. Dokonca vedenie KDH koketuje s myšlienkou, že sa stane koaličným partnerom Smeru. Proti takémuto sprenevereniu sa sľubom voličom sa postaví mladý podpredseda Daniel Lipšic. Je principiálne proti. Ako učiteľka na základnej škole som dovtedy Lipšica vnímala ako aktívneho bojovníka so slovenským podsvetím. Tentoraz ma veľmi zaujal, aj keď strane, v ktorej pôsobí, nefandím.  Postavil sa proti „napomáhaniu Smeru vládnuť“, aj keď tak seba a KDH odsunie do opozície a príde o ministerské kreslo. Postoj štátnika? Pevný charakter? Rovnaké slová pred voľbami a po voľbách?
    
     Vzniká koalícia Smer, HZDS a SNS. Róbert Fico je ochotný sadnúť si do vlády s najväčšími rozkrádačmi Slovenska. Postoj politika? Flexibilný charakter? Neskrotná túžba vládnuť?

     Roky 2006 - 2010 vláda Smer, SNS a HZDS. Mnoho nesúhlasu. Komentujem, rozčuľujem sa alebo sa v nemom úžase prizerám. Vyjadrujem svoj občiansky postoj doma v obývačke, prípadne v robote. Tak ako väčšina z Vás.
     Rok 2010 vládu zložila pravica. Nádej na koniec socializmu a rozkrádania Slovenska. Sľubný začiatok vládnutia. Viac si všímam Daniela Lipšica. Žiadna kauza a vždy principiálne postoje a charakter. Dosť mi nesedí to KDH. Niekedy nechápem, ako tam môže vydržať.
     Rok 2012 som na materskej dovolenke, sedím doma a rozčúlene sledujem, ako padá vláda Ivety Radičovej. Rozoberám to s rodinou, priateľmi a nesúhlasím. Znova len tak v obývačke. Veľké sklamanie pravicového voliča. Voľby vyhráva Smer. Ďalšia rana pre Slovensko...

     Daniel Lipšic odchádza z KDH a rieši čo ďalej. Stretáva sa s ľuďmi, cestuje po Slovensku. Vtedy som to pochopila. Nie je možné ďalej sa len prizerať. Musím už konečne niečo urobiť. Stretávam sa prvýkrát s Danielom Lipšicom, Jankou Žitňanskou a tímom ich spolupracovníkov. Čestní ľudia, ktorým viditeľne ide o to, aby došlo k zmene na Slovensku. Čím dlhšie ich poznám, tým viac viem, že prvý dojem neklamal.

     Stala som sa zakladajúcou členkou NOVY. A som na to hrdá. Predsedom hnutia je človek, ktorého preverila prax. Dvakrát minister, podpredseda KDH a žiadna kauza. Neúnavný bojovník s korupciou a rozkrádaním Slovenska. Viem, že sa ráno nezobudím a s hnusom nezistím, že sa rozhodol nezaplatiť DPH alebo „stopiť“ nejaké čierne peniaze.

     NOVA, to nie je len jej predseda. Je to množstvo skvelých ľudí. Väčšina z nich je v politickej strane po prvýkrát v živote ako ja. NOVA, to sú ľudia,  ktorí to chcú robiť a vedia ako robiť. Ale hlavne sú to ľudia, ktorí vedia, čo robiť nechcú. Nechcú slúžiť! Nechcú slúžiť finančným skupinám a oligarchom! A nechcú kradnúť! A to je v tomto čase pre Slovensko najdôležitejšie. NOVA, to sú odborníci v mnohých oblastiach a ľudia, ktorí chcú, aby Slovensko zmenilo svoju tvár. Nebude to asi ľahké. Každý deň v správach nová kauza – tu diaľnice, tu CT, tu úplatky pre doktorov. Nezaplatenie dane a rozkrádačku Slováci vedia bohužiaľ tolerovať. Niekedy sa pýtam, či to má význam zapojiť sa a bojovať. Odpoveď je zakaždým áno. Dokonca tvrdím, že je to naša povinnosť. My, narodení v 70. rokoch už nie sme našťastie generáciou, ktorú zásadným spôsobom formoval socializmus. Sme zároveň generáciou, ktorá vo väčšine má bývanie a prácu. Mladí ľudia, ktorí teraz končia školu, majú problém sami so sebou, vlastnou existenciou. Preto si myslím, že je povinnosťou nás štyridsiatnikov zabojovať a nenechať to naše Slovensko úplne vydrancovať! Nemôžeme! Máme predsa deti. To naozaj chceme,  aby od nás po škole utiekli? Ako im odpovieme, keď sa opýtajú: „Prečo ste to dopustili?“, „Prečo ste nič neurobili?“

     Apelujem na Vás  ako mama dvoch synov a ako stredoškolská učiteľka, ktorá už nechce počúvať, že si väčšina detí vie predstaviť svoj šťastný život iba v zahraničí. ZOBUĎTE SA A  NEBUĎTE ĽAHOSTAJNÍ! 5. MARCA NEMÔŽEME ZOSTAŤ DOMA. JE TO DEŇ, KEĎ MOŽEME ZMENIŤ NAŠU BUDÚCNOSŤ!  Nič totiž nie je nebezpečnejšie ako mlčiaca alebo šomrajúca väčšina. 

http://blogy.hnonline.sk/viera-lescakova/zobudme-sa-priatelia