Zdravotná sestra je vznešené povolanie.

V dnešnom pretechnizovanom a odľuštenom zdravotníctve stojí sestra najbližšie pri pacientovi a sprevádza ho pri jeho bolestiach, trápení a žiali. Práca sestry je fyzicky aj psychicky vyčerpávajúca. V súčasnosti už vyžaduje vysokoškolské vzdelanie, nadstavbové špecializačné štúdium a sestry v mnohých odboroch (ÁRO, JIS, endoskopia, pôrodné asistentky, neonatológia, operačné asistentky atď) preberajú veľkú časť zodpovednosti.. Väčšia časť sestier vykonáva prácu v zmenovej prevádzke s častými nočnými službami. V týchto podmienkach je veľmi ťažké skĺbiť poslanie matky s náročným povolaním sestry.

Ako sa im táto spoločnosť odvďačuje?

Mzdy v zdravotníctve patria k najnižším v národnom hospodárstve a v kategórii vysokoškolsky vzdelaných ľudí popri učiteľoch k úplne najnižším. Pracovné podmienky sú biedne. Oddelenia sú personálne poddimenzované, záťaž na jednu sestru je enormná a sestry zaťažuje čoraz väčšia byrokracia.

Boj sestier – trochu z histórie

Je preto pochopiteľné, že sa sestry ozvali. Najprv pokojnými demonštráciami, petíciou. Prijal sa zákon o mzdových požiadavkách. A vtedy to začalo. Najprv prišlo hanebné poníženie, keď Ústavný súd na podnet generálnej prokuratúry zastavil platnosť legitímne parlamentom prijatého zákona (písal som o tom tuto: Ako zdravotné sestry k hanebnému poníženiu prišli). Potom prišiel zákon o zákaze protestov, kriminalizácii za neuposlúchnutie a celej zbierke trestov. (O tom som písal tuto Na Panské!). Sestry pokojne demonštrovali pred úradom vlády (zase viac tuto: Blog o statočných sestričkách). Následne sestry tri roky neúnavne rokovali  s ministerstvom zdravotníctva.

Trpezlivejší a pokornejší prístup si už neviem predstaviť.

Čo sestry dosiahli?

Je to smutné, ale nič z toho čo žiadali! Politické elity tejto krajiny vodili sestry štyri roky za nos.

Minister Čislák prišiel minulý mesiac so zákonom, ktorý u väčšiny sestier ani len negarantuje, že im platy neklesnú, nezapracoval žiadne požiadavky ohľadne kvalifikácie a praxe a ani náhodou nerieši problém nedostatku sestier. A ešte tvrdí, že nech sú sestry radi, že im platy neklesnú, že čo sa ozývajú. Zaútočil dokonca na ich predstaviteľky a ich osobnú integritu.

Malá odbočka: veda dokázala, že bez sestier zomierajú pacienti

Apropo, dovoľte mi krátku odbočku, ktorá by mohla zaujímať aj početných krikľúňov čo sa teraz do sestier navážajú, že o čom im ide. Seriózny vedecký výskum dokázal, že šanca pacienta na prežitie po operácii nezávisí len od výsledku operácie. Do veľkej miery závisí od počtu a kvalifikácie sestier, ktoré pacienta následne ošetrujú. V najprestížnejšom medicínskom časopise na svete – Lancet (link tu) bola minulý rok bola publikovaná veľká štúdia. Skúmala vplyv vzdelania sestier a počtu pacientov o ktorých sa stará jedna sestra na oddelení, na úmrtnosť po operáciách na chirurgických oddeleniach. Autori spolu analyzovali 439 800 hospitalizovaných pacientov v 300 nemocniciach v 9 európskych krajinách. Výsledky boli jednoznačné.

A teraz pozor. Úmrtnosť po operáciách stúpala o 7% pri každom náraste počtu pacientov na jednu sestru o jedného pacienta. Naopak úmrtnosť klesala o 6% pri každom náraste podielu sestier s vysokoškolským vzdelaním o 10%. Celkový rozdiel v úmrtnosti medzi nemocnicami, ktoré mali preťažené sestry s nižšou kvalifikáciou a tými ktoré sa starali o menší počet pacientov a mali vyššiu kvalifikáciu bol vyše 30%. Slovom tridsať percent! Inak povedané ak manažmenty zamestnali málo sestier s nižšou kvalifikáciou starostlivosť sa zhoršila do tej miery, že tretina pacietov zomrela zbytočne.  Mimochodom, v tejto štúdii počet pacientov na 1 sestru na oddelení siahal od 5,2 pacienta v Nórsku po 12,7 pacienta v Španielsku (viď tabuľka). U nás je to tak 15.

Snímka1

Čiže ak sestry bojujú za viac sestier na oddeleniach a ich lepšie odmeňovanie, bojujú aj za Vás! Ako ukázala veda, ak ich podporíme zachránime veľa ľudských životov.

Dnešná situácia

Sestry po vyčerpaní všetkých možností dosiahnuť zlepšenie pristúpili k výpovediam. Ako píšem tento blog, viac ako tisíc sestier v kľúčových odboroch podalo výpovede v Žiline, Prešove, Košiciach, Trnave, Trenčíne a Bojniciach. Proste si povedali dosť, stačilo.

A aká je reakcia politických elít? Protiútok. Opať namiesto ekonomického riešenia problémov, začali mediálnu vojnu. Jedná sa o osvedčenú kombináciu klamstiev, zavádzania, mystifikácií, urážok a dehonestácie. Možno si to neuvedomujeme ale pre pacientov tejto krajiny je pokračujúca vojna jej politických elít voči zdravotníkom devastačná. Ako si môže nejaký politik myslieť, že kvalita zdravotných služieb v nemocniciach sa zlepší, pokiaľ jedným dychom politici a ich nominanti opäť a znovu robia všetko preto, aby tých najlepších lekárov a sestry z nemocníc vyhnali a tých čo zostali dourážali? Za posledných 10 rokov odišlo zo Slovenska viac ako 12.000 sestier. Predovšetkým z nemocníc. To už tieto čísla nikomu neotvárajú oči? Úpadok, ktorého sme v nemocniciach svedkom, je dôsledkom tejto a žiadnej inej politiky.

Cieľom manažmentov by malo byť prilákať do svojich nemocníc tých najlepších lekárov, sestry a ostatných zdravotníckych zamestnancov, poskytnúť im atraktívne podmienky a nie ich demotivovať, urážať a vyháňať.

Čo by mal Čislák s Ficom urobiť v tejto situácii?

Celý blog nájdete tu: https://dennikn.sk/blog/309224/