Po prvýkrát v histórii môžu mať nepočujúci svojho zástupcu v Rade pre vysielanie a retransmisiu. Návrh na zvolenie ich kandidáta predložil parlamentnému výboru pre kultúru a médiá predseda hnutia Daniel Lipšic. Za členku rady navrhol Mgr. Angelu Hefty, ktorá sa ako sluchovo postihnutá dlhodobo venuje rozvoju komunikácie s ľuďmi so sluchovým postihnutým. V rade by chcela dohliadať aj na povinnosť, ktorú väčšina televízii takmer ignoruje: na zabezpečenie a kvalitu skrytých titulkov pre nepočujúcich a audiokomentáre pre nevidiacich.


"Naša legislatíva zatiaľ definíciu kvality skrytých titulkov nepozná. V minulosti som sa viackrát snažila presadiť v parlamente aj s pomocou nepočujúcich pravidlá titulkovania, žiaľ minister kultúry Maďarič ako aj poslanci Smeru náš návrh odmietli, a tak nepočujúci radšej prepínajú na české televízie, kde majú kvalitné a zrozumiteľné titulky. Verím, že ak by pani Hefty bola zvolená do licenčnej rady, táto situácia sa zásadne zmení," povedala europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA), ktorá v minulosti pôsobila ako členka Rady pre vysielanie a retransmisiu.


,,Viem, aká je táto práca neľahká ale zároveň dôležitá. Najmä televízne vysielanie má obrovský vplyv na divákov a je potrebné, aby niekto spravodlivo a najmä s rozumom a citom posudzoval či nedošlo k porušeniu zákona v oblasti ochrany ľudskej dôstojnosti, ochrany maloletých či objektívnosti a vyváženosti spravodajstva. Žiaľ za posledné roky či dni viaceré rozhodnutia tohto regulačného orgánu vzbudili doslova úžas - či už v prípade sankcie voči RTVS za spracovanie invázie ruských vojsk na Ukrajinu, či pokuta za film s Lasicom a Satinským. Je preto nevyhnutné, aby do Rady boli zvolení ďalší kompetentní ľudia, aby sa takéto absurdity neopakovali,"uviedla podpredsedníčka hnutia NOVA Jana Žitňanská.


Informácia v Slovenskom posunkovom jazyku: NOVA navrhuje člena do Rady pre vysielanie

https://www.youtube.com/watch?v=bVQTGW5axaU&feature=youtu.be