Ukrajinská republika je spriatelený štát Slovenskej republiky. Hnutie NOVA preto vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby všetkými možnými prostriedkami podporila zachovanie územnej celistvosti a nezávislosti Ukrajiny. Nová ukrajinská vláda žiada krajiny Európskej únie o pomoc a Slovensko by malo na túto žiadosť reagovať pozitívne a bez zbytočných odkladov. Obsadenie Krymu nie je len porušením suverenity nášho spriateleného štátu.

Obsadenie Krymu, ako reakcia na odvolanie prezidenta Janukoviča, je nerešpektovaním túžby ukrajinských občanov nezávisle rozhodovať o svojej budúcnosti. Som presvedčený, že v prípade snáh o odtrhnutie Krymu od Ukrajiny by Slovensko malo zaujímať rovnaké stanovisko ako v otázke odtrhnutia Kosova od Srbska.

Ukrajinská republika je náš spriatelený štát. Ľudia na Ukrajine vyšli na jeseň minulého roku do ulíc preto, lebo exprezident Janukovič odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Osobne som sa presvedčil o tom, že ľuďom v Kyjeve ide o slobodu, spravodlivosť a odstránenie skorumpovaného systému, ktorý nehľadel na záujmy ľudí, ale iba na záujmy oligarchov a ich lokajov v politike. Exprezident Janukovič je zodpovedný za streľbu do demonštrantov, pri ktorej zahynulo viac ako 100 ľudí. Jeho odvolanie bolo plne legitímne a je vnútornou záležitosťou Ukrajiny. Nikto nemá právo trestať Ukrajinu za to, že chce slobodne rozhodovať o svojej budúcnosti.

 

NOVA vyzýva najvyššie orgány NATO a EÚ, aby vyvinuli maximálny tlak na zabránenie ozbrojeného konfliktu medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou a na udržanie územnej celistvosti slobodnej a demokratickej Ukrajiny, čo je nevyhnutné pre udržanie mieru a stability v Európe.

 

Daniel Lipšic, predseda hnutia NOVA