V utorok 7. októbra sa ukončili oficiálne vypočutia dvadsiatich siedmich budúcich európskych komisárov. "V týchto hodinách a dňoch prebiehajú napäté rokovania politických orgánov Európskeho parlamentu o ďalšom postupe pri najproblémovejších kandidátoch," vysvetľuje aktuálne dianie poslankyňa Európskeho parlamentu Jana Žitňanská (NOVA). Hlasovanie o zložení Komisie Jean-Claudea Junckera pre roky 2014 až 2019 je predpoklané na 22. októbra v Štrasburgu.

Takmer tri desiatky možných komisárov predstúpili v priebehu uplynulých dvoch týždňov pred vecne príslušné výbory Európskeho parlamentu. Najväčší rozruch a pochybnosti o nominácii spôsobili česká nominantka Věra Jourová, maďarský kandidát na eurokomisára pre vzdelávanie Tibor Navracsics, Francúz Pierre Moscovici a Španiel Miguel Arias Cañete. Britský kandidát Jonathan Hill sa ako jediný musel vrátiť na druhé vypočutie pred europoslancov. Potvrdili sa tiež predpovede o "problémovej" a slabo pripravenej bývalej premiérke Slovinska Alenke Bratušek.

Nedostatky nominantov sú rôzne - ohrozenie nezávislosti komisára vzhľadom na domáce väzby, nedostatočná doterajšia skúsenosť, neschopnosť dostatočne odborne zastať si pridelené portfólio alebo politické bremeno, ktoré ostatné strany nie sú ochotné akceptovať.

Podoba Komisie sa kryštalizuje každou hodinou. Výbor pre kultúru a vzdelávanie odmietol odobriť portfólio maďarského nominanta Navracsicsa - rozdelenie rezortov v Komisii teda ešte nie je definitívne a očakávajú sa zmeny. Či sa nominanti stanú, alebo nestanú komisármi, záleží od výsledku rokovaní budúceho prezidenta komisie Junckera a politických orgánov Európskeho parlamentu (Konferencia predsedov a Konferencia predsedov výborov). Záverečné stanovisko oznámi Európsky parlament pravdepodobne vo štvrtok.

"Pre Slovensko je dôležité, že kandidát na komisára Maroš Šefčovič na vypočutí v EP obstál veľmi dobre, a ešte stále je tiež možné, že namiesto dôležitého portfólia dopravy bude mať v kompetencii ešte dôležitejšiu energetiku," hovorí Jana Žitňanská.

Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) ako členka Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci položila v rámci vypočutí nominantke Marianne Thyssen otázku, v ktorej sa zaujímala o možnosti podpory vytvárania pracovných miest v sektore sociálnych služieb, ktoré budú vzhľadom na starnutie európskej populácie čoraz potrebnejšie a zároveň môžu zvýšiť celkovú zamestnanosť. "Odpoveď bola veľmi všeobecná, ale mojim cieľom nebolo získať len nejaké konkrétnejšie informácie, ale skôr upozorniť na potrebu podporiť sociálne služby, a v tom mi dezignovaná komisárka dala za pravdu," dodala Jana Žitňanská.