(prejav D. Lipšica na mimoriadnej schôdzi NR SR)
 

Ján Počiatek je vzorný minister. Dôsledne plní svoju agendu, do ktorej spadá okrem iných oblastí aj aj pošta. Zrejme preto sú najdôležitejší dodávatelia v jeho rezorte schránkove firmy. Lebo minister Počiatek uprednostňuje komunikáciu cez poštárov.

Ale keďže jeho rezort pokrýva aj oblasť dopravy, schránkové firmy s neznámymi vlastníkmi, ktoré zarábajú stovky miliónov eur z peňazí daňových poplatníkov, musia sídliť v zahraničí. Aby sa ich zisky mohli do ciela dopraviť
 

Kto tieto firmy spoluvlastní, a teda kto zarába na zákazkách, ktorých víťazi sa vyberajú v pofidérnych tendroch, sa slovenská verejnosť ešte dlho nedozvie. A nedozvie sa to preto, lebo parlament pred pár dňami odmietol opozičný návrh zmeny zákona o verejnom obstarávaní, aby skutoční vlastníci schránkových firmiem museli byť pri štátnych zákazkách zverejnení. Ale nevadí. Máme uznesenie, ktoré zaväzuje vládu pripraviť tzv. "komplexnú novelu", ktorá má prísť v marci a ktorá všetko vyrieši. A my zo skúseností vieme, že ak raz tento parlament k niečomu zaviaže vládu Roberta Fica, tak sa to určite splní. Vždy. Do bodky.
 

Tak sa pozrime aspoň na to, na čo nemusíme čakať do marca a na čo žiadnu komplexnú novelu nepotrebujeme. Prejdime si zoznam najzaujímavejších kontraktov v rezorte dopravy. 

 

Váhostav SK 

Od nástupu tejto vlády si zarobila táto firma 607 miliónov eur. Oficiálne je spájaná s Jurajom Širokým. Ale kontrolný balík akcií spoločnosti držia dve schránkové firmy v novozélandskom Aucklende na adrese Level 3, 280 Parnell Road, Auckland 1052. (Inak táto adresa je dôlžitá aj pre slovenské zdravotníctvo. V budúcnosti sa k nej ešte niekedy vrátime.)

 

Doprastav

Od nástupu druhej Ficovej vlády si táto spoločnosť zarobila 544 miliónov eur. De iure ju sa k nej síce hlási podnikateľ Dušan Mráz, ale cez úver a záložné právo ju de facto kontroluje cypersko-britská firma TEMPELIS so sídlom v Nikózii.

 

Dúha a.s. 

Ďalšia stavebná firma, ktorá stavia napr. tunel Višňové. Od nástupu tejto vlády má na konte 556 miliónov eur. Jej akcionárom je cyperská spoločnosť Arleen Trading Limited. A teraz to začína byť zaujímavé. Adresa tejto firmy, teda majitela jednej z najväčších stavebných firiem v rezorte pána Počiatka je: Savvides Center, 1. poschodie, kancelária č. 102, Nikózia. Zapamätaniahdné.

 

SkyToll - ktorý dal v "súťaži" na výber elektronického mýta za prvej Ficovej vlády najdrahšiu ponuku.  852-miliónový klient je spoluvlastnený cyperskou firmou Doreen Management Ltd., ktorá sídli na adrese Savvides Center, 1. poschodie, kancelária č. 102, Nikózia

Teda rovnaká budova, rovnaké poschodie, rovnaká kancelária, ako v prípade staviteľa tunela Višňové. Tunel. Aké symbolické slovo.

A to ešte stále nie je všetko. Na Savvides Center, 1. poschodie, kancelária č. 102, v Nikózii sídli aj tretia spoločnosť. Evock Ltd., ktorá vlastní v uplynulých dňoch toľko krát spomínanú slovenskú firmu:

Paywell, ktorá ryžuje na biznise s palivovými kartami pre autodopravcov. (Podrobnosti o tmto kšefte sú zverejnené v blogu makroekonóma Marcela Klimeka: http://marcelklimek.blog.sme.sk/c/350497/Fico-Fleetpay-Filo-o-predrazenom-mytnom-ksefte-II.html ) 

 

Sú len dve možnosti:

 

1; buď na Cypre nikde inde nie je možné prenajať sídlo schránkových firiem, iba v kancelárii č. 102 na 1. poschodí v budove Savvides Center

 

2; alebo firmy Dúha a.s., SkyToll a Paywell majú niečo spoločné.
 

Ktorá možnosť je tá správna, pán minister?
 

Zdá sa, že tak, ako centrom slovenského zdravotníctva je Belize, centrom slovenského stavebníctva je Nikózia: kancelária č. 102 na 1. poschodí v budove Savvides Center. Končí tam stopa po troch kľúčových dodávateľoch v rezorte dopravy, ktorí dohromady zarobia a čiastočne už aj zarobili vyše 1,5 miliardy eur.
 

Ministerstvo dopravy by malo zvážiť otvorenie vysunutého pracoviska rezortu v tejto budove. Možno, že vedľajšia kancelária č. 103 je ešte voľná.

 

A teraz vážne.

Pán minister Počiatek, kto sú skutoční vlastníci schovaní za týmito schránkami? Cyperčania, ktorým sa zapáčilo podnikateľské prostredie na Slovensku vytvorené stranou Smer? Alebo sú to Slováci, ktorí sa nemôžu priznať k podielom v týchto firmách, pretože by to bolo pre Vás a premiéra Fica zničujúce?